Prezentowana na tej stronie seria satelitarnych obserwacji pokrywy śnieżnej obejmuje okres od zimy 2004/05 do zimy bieżącej. Ze względów praktycznych dane historyczne podzielone zostały na roczne okresy, a każdy z nich pokazany jest na oddzielnych wykresach. Każdą zimę opisują dwa wykresy.
Wykres po lewej to analogia wykresu ze strony głównej. Pokazuje dzienny zasięg pokrywy śnieżnej w danym kraju (linia czerwona) na tle zimy "średniej". Wartości na osi pionowej wskazują procent powierzchni Polski pokrytej śniegiem. Zero procent oznacza całkowity brak pokrywy śnieżnej, sto procent - cały kraj przykryty warstwą śniegu.
Wykres po prawej to już nie dane dzienne, ale średnie miesięczne (litery nad wykresem to pierwsze litery nazw miesięcy, zaczynając od lipca, kończąc na czerwcu). Z chwilą uśrednienia wartości dobowych utracona zostaje większość informacji o dynamice zmian zasięgu pokrywy śnieżnej. Uzyskiwany jest natomiast pewien syntetyczny obraz zimy. Klimatolodzy najczęściej operują właśnie średnimi miesięcznymi wartościami różnych parametrów.
Zgeneralizowana informacja podana została w formie tzw. wykresów pudełkowych. Pozwalają one ilustrować nie tylko wartość przeciętną dla danego miesiąca (tu wyrażoną jako mediana, czarna pozioma kreska w żółtym prostokącie), ale też zróżnicowanie wartości w miesiącu. Żółty prostokąt pokazuje w jakim zakresie mieściło się 50%. Czarna linia wychodząca z prostokąta to zakres obejmujący około 90% wszystkich obserwacji. Czarne kółka poza czarną linią to przypadki ostające - największe i najmniejsze wartości zaobserwowane w danym miesiącu. Więcej o tego typu wykresach przeczytasz pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Wykres_pude%C5%82kowy. Linia czerwona łączy ze sobą przeciętne miesięczne wartości zasięgu pokrywy śnieżnej, tym razem wyrażone średnią arytmetyczną.